Kanser Türleri ve Nedenleri Nelerdir

3D render of a medical background with abstract virus cells

Kanser Nedir? Bu sorunu cevabı ucu açık bir detaydır. Bundan dolayı yüzlerce kanser çeşidi olmasından kaynaklanabilir. Gerçek mana da kanser nedir? Vücudumuzda var olan hücrelerin ana yapı taşları aminoasitler denilen proteinlerdir. Hücrelerin içinde meydana gelen kimyasal tepkimelerle yapılar oluşturur, parçalara ayrılır, enerji elde etmek için bir metabolizmayı sürdürürler, kendilerinin de mitoz bölünmeyle kopyalarını oluştururlar. Bu karmaşık kimyasal reaksiyonlar ‘biyolojik yol’ olarak isimlendirilir. Bunlar üst üste geçmiş, iç içe giriftler oluşturmuş biyokimyasal ağlardır. İnsan ömrü boyunca bu hücre ağlarının içerisinde çok sayıda kimyasal tepkimeler meydana geliyor, işlevlerini mükemmel bir şekilde yıllarca sürdürüyorlar. Vücut biyolojik yolunda tıkır tıkır işlerken, bir şeyler ters gittiğinde hücrelerin kendini yok etmeye programlanmış anahtarları vardır. Ancak bu imha anahtarları her zaman çalışmayabiliyor. Hücre bozulmalar karşısında kendini imha edemezse kanser hücresine dönüşebilir.

 

Kanser Hücreleri Var Oldukça Mutasyon Geçirirler

 

Kanser hücreleri varlıklarını devam ettirdikleri müddetçe mutasyon geçirmeye devam ederler. Yani ilk oluştuğu yapıdan çoğunlukla farklı bir yapıya dönüşür. Bu kanser hücrelerinin birçoğu bağışıklık sistemi tarafından yok edilebilir. Vücudumuzda milyarlarca hücreden bahsediyoruz. Vücudun bağışıklığı azalınca, hücreler hatalı, işlemeyen taraflarını gözden kaçırıp ya da onaramayınca bu kanser hücreleri kendisinden daha fazlasını üretip bölünmeye başlarlar. Kanser öylece oluşuveren bir hastalık değildir. Onlar belli başlı genlerde olan, aynı hücre içerisinde birçok bireysel mutasyonları, hataları içeren bir olaydır. Bu genler proto-oncogen denir. Bu genlerde hücre mutasyon geçirerek kendini öldürme yeteneğini kaybetmektedir. Hatta mutasyona uğrayarak saklanma özelliği de geliştirebilir; kaynakları çağıran sinyal gönderebilir, hızlıca çoğalma özelliği de kazanabilir. Proto-oncogenlerin tümörü baskılayan özellikleri mevcuttur; bunlar olumsuz yönde seyre neden olan mutasyonların oluşmasını engelliyorlar. Tümör baskılayıcı genler, hücredeki olumsuz durumun kendini onarma durumundan öteye gittiğine karar verirlerse, hücreye kendini imha için komut verirler.

Kanser hücrelerin işbirliğinin bozulmasıyla meydana gelir. Normalde hücrelerin çalışma prensibi, yapıları oluşturmak için beraberce hareket etmeleridir. Birlikte çalışarak dokuları, organları oluştururlar. Bencil olan kanser hücreleri ise, sadece kısa vadeli yararları için çalışırlar, işbirliğini yeğlemezler. Kanser hücrelerinin başarılı olmaları durumunda tümörler ve ortadan kaldırılması zor olan kanser yığınları haline gelirler. Kanser hücrelerinin çoğalması için çok fazla kaynak ve enerjiye gereksinim duyulur. Zaman içinde büyümesi için vücuttan çalabilecekleri kaynaklar sınırlı hale gelir. Ancak tümör hücreleri vücudun ona direkt kan damarları yapması için, onu öldüren şeyi beslemesi için kandırabilmektedir.

Kanser Türleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Kanser çeşitlerinden en çok görünenlerden olanları aşağıda sıraladık. Yalnız bunlarla sınırlı kalmayan kanser çeşitleri 100 den fazla görülmektedir. Birbiri ardına kendini tetikleyen çeşitlerde bulunmaktadır.

 

Akciğer kanseri; Yetişkinlerde en sık rastlanan kanser türüdür. Belirtileri; kronik öksürük, öksürükle kan gelmesi, iniltili- hırıltılı solunum, göğüs- kemik ağrıları, akciğer enfeksiyonları, yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı, solunum sıkıntısı, sebepsiz kilo kaybı ve çomak parmak. Özellikle kanlı öksürük durumu (hemoptizi), sigara içen bireylerde direkt akciğer kanserini işaret eder.

 

Pankreas kanseri; Belirtileri hastalığın geç evresinde ortaya çıkar. Kanser de pankreas dışındaki organlara sıçramış olur. Genel halsizlik, koyu renkli idrar, dışkının kil renginde (olağandışı renk) olması, safra kesesi ve karaciğerde büyüme, gaz sancıları, sürekli şişkinlik hali, ishal, bacaklarda varis, bulantı- kusma durumu. Hastanın kanının analiz edilmesi ile, kandaki bilirubin maddesinin ölçümünde yüksek/ düşük çıkan değer, bunu salgılayan doku ve organlarda bir hastalık olabileceğini gösterir.

 

Meme kanseri; Meme kanseriyle ilgili herhangi bir belirti yokken, erken evrelerinde yapılan tarama testleri kanserin ortaya çıkarılmasında yardımcı olur. Meme ellendiğinde ele gelen yumru veya kitle kanserin belirtisidir. Meme başında çekilme, koltuk altında ele gelen kitle, meme başından gelen şeffaf akıntı, meme derisinde olan kızarıklık durumları ve döküntü, cilt değişiklikleri kanserin belirtisidir.

 

Karaciğer kanseri; Ateş, mide bulantısı- kusma, sağ taraf kaburga kemikleri altında olan kitle hissi, karında su toplanması, gözlerde sarılık, büyümüş bir karaciğer, hızlı kilo kaybı kanser belirtileridir. Ciltte ve gözlerde sarılığa neden olan kandaki bilirubin seviyesinde değişim, karaciğer tarafından üretilen bir protein olan albümin seviyesinde değişim, protrombinsüresi karaciğer kanseri tanısının konulmasında önemli parametrelerdir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir