KEDİ VE KÖPEK ÖDÜL MAMASININ EĞİTİMDEKİ VE ÖDÜLLENDİRMEDEKİ ÖNEMİ

Paylaş
 

KEDİ VE KÖPEK ÖDÜL MAMASININ EĞİTİMDEKİ VE ÖDÜLLENDİRMEDEKİ ÖNEMİ VE KEDİ VİTAMİNİNİN KULLANIM AMACI VE ÖZELLİKLERİ

Kedi ve köpeklerimiz için, ihtiyaç duydukları birçok malzeme alırız. Tüm besin takviyesini alabilecekleri mamalar, özel bakım ürünleri satın alarak, daha rahat bir yaşam geçirmelerini sağlamak temel amacımız ve görevimizdir. Kafalarını okşadığımızda, hatta bizi gördüklerinde bile mutlu olsalar da, elbette sadece bunlar yeterli değildir. Bu yazımızda değineceğimiz kedi ve köpek ödül mamaları ve kedi vitaminleri, hem bizim, hem de evcillerimizin ihtiyaç duyduğu ve çoğu zaman kullanma zorunluluğumuz olan ürünler haline gelmektedir. Kedi ve köpek eğitimleri için, bir ortama alışmaları için, hatta bazen kendi yataklarına alışmaları için bile kedi ve köpek ödül mamalarından faydalanabiliriz.

Evcillerimiz ile bağ kurmanın en etkili yollarından biri onlara ödül vermektir. Belirli zamanlarda vereceğiniz ödül mamalarından çok hoşnut kalacaklar, mutlu olacaklar, zamanla size olan sevgi bağları ve birbirinizle olan iletişiminiz kuvvetlenecek.

Birçok markanın çeşit çeşit ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler tablet, macun ya da çubuk gibi farklı formlarda olabilirler. Kedinize veya köpeğinize ödül maması seçerken, normal mamada olduğu gibi, besin ve vitamin değerlerini, içeriğini, evcilinize uygun şekilde seçmeye özen göstermelisiniz.

Kedi ve Köpek Ödül Maması Çeşitleri;

-Çubuk Ödül Mamaları: Kedi ve köpeklerimizin çok sevdiği ve yemek için adeta çılgına döndükleri çubuk şeklindeki ödül mamasıdır. İçeriğinde çok faydalı vitaminler vardır ve oldukça pratik ve kolaydır.

-Tablet Ödül Mamaları: Evcillerin gelişimleri için kalsiyum, protein gibi besin kaynaklı tabletlerdir. Genellikle içleri etli dolgu maddesi ile kaplıdır. Kedi ve köpeklerin damak tatlarına göre tasarlanmıştır.

-Sıvı Ödül Mamaları: Daha çok kediler için olan sıvı formdaki ödül maması çeşididir. Ara öğün atıştırmalığı olarak kullanılabilir.

Hangi zamanlarda ve ne kadar sıklıkla ödül maması vermeliyiz?

Kedi ve köpek ödül maması kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken ve en çok soru işareti yaşanılan konu; ne kadar aralıklarla verilmesi gerektiğidir. Bunun için öncelikle evcilimizi iyi tanıyor olmamız gerekmektedir. Onları eğitmek amaçlı ödül maması kullanıyorsak, komutu aldıktan ve uyguladıktan sonra ödül mamasını vermeliyiz ki, onu yapması gerektiğini ve yaptıktan sonra ödüllendirileceğini bilmeli. Mesela; kedinizin evdeki mobilyalarda uyumasını değil, kendi yatağında uyumasını istiyorsunuz ve bir türlü alıştıramıyorsunuz, burada ödül mamasından faydalanabilirsiniz. Ödül mamasını yatağına bırakarak alıştırabilir, ilk zamanlar yatağına gittikçe ödül maması vermeye devam edebilirsiniz. Dolayısıyla ilk eğitim aşamasında, daha sık ihtiyaç duyulabilir. Fakat normal olanı ve uzmanların da tavsiye ettiği, haftada 2-3 kere verilmesidir.

Belirli günlerde vereceğiniz ödül mamalarını daha sonrasında evcilinizin baskısıyla sıklaştırmamanız gerekir. Tadını sevdikleri için her gün, her saat başı istemeye başlayabilirler. Üzerinizde baskı uygulayabilir, ödül maması vermeniz için agresif hareketler sergileyebilirler. Böylesi çok istediği durumlarda yapmanız gereken tek şey evcilinize ödül maması vermemektir. Çünkü aşırıya kaçıldığı zaman, kuru mamalarını yemekten vazgeçip, her acıktıklarında ödül maması isteyeceklerdir. Alışkanlık haline getirdikleri zaman da işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bundan dolayı, belirli zamanlarda ve belirli dozlarda verilmesi uygun olacaktır.

Tüm bunların yanında, kedilerinizin daha sağlıklı ve güçlü olabilmeleri için bazı zamanlarda vitamin takviyesine de ihtiyaç duyabiliriz. Bu vitaminler içinde bulundurdukları maddelerle;

 • Kedilerinizin görme yeteneklerini güçlendirir.
 • Cildin ve tüylerin sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hücre yenilenmesine katkı sağlar.
 • Tüy dökülmesini engeller.
 • Özellikle yavru kedilerin gelişimlerini hızlandırır.
 • Hafızalarını güçlendirir.
 • Tırnakların daha dayanıklı olmasını sağlar.
 • Kanın pıhtılaşmasını engeller.
 • Göz ve kalp sağlığını destekler.
 • Sindirim sistemini düzenler ve kedinizin kendisini iyi ve sağlıklı hissetmesini sağlar.
 • Sağlıklı ve güzel görünüşe kavuşmasına yardımcı olur.

Kedi Vitamini Çeşitleri;

-Macun Kedi Vitamini: En çok kullanılan kedi vitamini çeşididir. Ağızlarına sürerek veya mamalarına sıkarak kullanılabilir. Tüm vitaminlerin ve sağladığı özelliklerin yanı sıra, kedilerin kendilerini temizlerken yuttukları tüylerin de dışarı atılmasını sağlar.

-Tablet Kedi Vitamini: Genellikle ağız ve diş sağlığı için tercih edilen vitamin çeşididir.

Tablet ve macun vitaminin yanı sıra çoğu zaman yavru kediler için tercih edilen bir vitamin kaynağı olan kedi süt tozu da vitamin takviyesi olarak kullanılabilir. Annesinden erken ayrılmış kedi yavrularının hassas midelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış tamamlayıcı üründür. Hamile veya süt verme dönemindeki anne kediler ile yaşlı kedilerin beslenmesinde de kullanılır.

Kısaca, kedi vitamininin tüm organlara faydası vardır, kedilerin vücut sistemine ek vitamin ve mineral takviyesi ile destek sağlar. Tadı güzeldir, kedileriniz severek tüketir. Fakat mutlaka bir veteriner hekim kontrolü ve tavsiyesiyle, belirli dozlarda verilmesi gerekmektedir.

Bu yazı 57 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR